top of page

Rusya-Belarus'a ilişkin Yeşil Kart Sigortası Genel ve Özel Tarife


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Derneğimize iletilen yazıya istinaden;


Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'ndan alınan 14.06.2023 tarihli yazıda; Bürolarının sigortalıların ihtiyaçlarını dikkate alarak 22.03.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sadece Azerbaycan-Belarus-Rusya'ya yönelik olarak özel bir Yeşil Kart Tarifesi hazırladıkları belirtilmiştir.


Aynı yazıda; Yeşil Kart Sisteminin işleyişinden sorumlu kurum olan Bürolar Konseyi'nin 08.06.20223 tarihli Genel Kurulu'nda Rusya ve Belarus'un üyeliklerinin 20.06.2023 tarihinden itibaren askıya alınmasına karar verildiği belirtilmiştir. Bürolar Konseyi'nin üyelerine göndermiş olduğu bilgilendirme yazısında Yeşil Kartlarda Rusya ve Belarus'a teminat verilmemesinin talep edildiği bildirilmiştir.


Bu gelişme neticesinde 30.06.2023 tarihinden itibaren düzenlenecek tüm Yeşil Kartlarda RUS ve BY kutucuklarının üzerleri kapatılıp Rusya ve Belarus'a teminat verilmeyeceği, bu uygulamanın bir sonucu olarak da 30.06.2023 tarihinden itibaren Rusya-Belarus-Azerbaycan özel Yeşil Kart Tarifelerinin sonlanacağı belirtilerek, 30.06.2023 tarihinden önce düzenlenmiş ve Rusya ve Belarus teminatı içeren Yeşil Kartların ise vade bitimine kadar geçerliliklerini koruyacağı belirtilmiştir.


Üyelerimize önemle duyurulur.

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page