top of page

TÜVTÜRK İSTASYONLARINDA YAPILAN MUAYENELERDE “ARAÇ MUAYENE RAPORUNUN TESLİM ALINMASI” HAKKINDA
28 Nisan 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” in 4.maddesi;


“Bakanlıkça veya Bakanlığın yetkilendirdiği işletici kuruluş tarafından düzenlenen araç muayene raporu, aracı muayeneye getiren kişinin fiziki bir nüsha talep etmemesi halinde elektronik ortamda düzenlenir ve aracı getiren kişinin beyan ettiği mobil telefon numarasına veya e-posta adresine gönderilir.

Bu belge, bazı bilgilerin kısıtlanması kaydıyla www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden de araç sahiplerinin erişimine sunulur. Aracı muayeneye getiren kişinin talebi halinde, elektronik ortamda düzenlenen muayene raporunun bir nüshası fiziki olarak da aracı getiren kişiye verilir.” hükmündedir.


Yapılan düzenleme çerçevesinde, sektörümüzde faaliyet gösteren araçların yurtdışında olası muayene kontrollerinde herhangi bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmamaları amacıyla “muayene istasyonundan aracın muayene evrakının talep/temin edilmesi ve araçta bulundurulması” önem arz etmektedir.


Araç Muayene Evrakının Temin Edilme Yöntemleri;

1) Araç muayene istasyonundan muayene evrakının talep edilmesi halinde muayene evrakı verilmektedir. Bu doğrultuda araçlarınızın, muayene evrakının istasyondan temin edilmesi ve araçta bulundurulmasına özen gösterilmesini önemle tavsiye ederiz.


2) Muayene evrakı temin edilmeden istasyondan çıkış yapıldı ise araç sahiplerinin söz konusu rapora e-Devlet uygulaması üzerinden “Araçlarım” sekmesinden ulaşabilmeleri mümkündür. Muayene evrakının e-devlet üzerinden temin edilip araçlarda bulundurulmasının sağlanmasını önemle tavsiye ederiz.


3) Eğer yukarıda belirtildiği gibi internet ortamında bilgilere ulaşılamaz veya irtibat bilgilerine erişilemez ise firma sahibinin veya yetkilisinin ilgili muayene istasyonuna bizzat giderek evrakı temin etmesi mümkündür.


4) Muayene evrakı yanında olmayan ve yurtdışında kontrole tabi tutulan bir araç olması halinde; TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen muayene işlemlerinin hemen ardından söz konusu aracı muayene işlemine götüren kişiye ait irtibat numarasına bir SMS iletilmektedir. Kişiye iletilen SMS içeriğinde muayene geçerlilik tarihi ve muayene raporuna ilişkin bilgilendirmeler yer almaktadır. SMS içeriğinde, rapora erişim için bir link iletilmekte olup bu linke giriş yapıldığında muayene raporunu sorgulamak için araç sahibi T.C. Kimlik Numarası/VKN veya aracı getiren kişinin T.C. Kimlik Numarasının son 4 hanesinin girilmesi gerekmektedir. İlaveten, aracı muayeneye götüren kişinin paylaşmış olduğu geçerli cep telefon numarasının son 4 hanesi girilmekte ve devamında ilgili cep numarasına bir doğrulama kodu iletilmektedir. Bu aşamaların tamamlanmasından sonra muayene raporu görüntülenebilmektedir.


Bu kapsamda, firmalarımızın yurt dışında gerçekleştirilen kontrollerde herhangi bir mağduriyet yaşamamasını sağlamak adına araç muayeneleri gerçekleştirdikten sonra işletici kuruluştan araç muayene raporunu fiziki olarak talep ve temin etmeleri ve söz konusu raporu araçta bulundurmaları önem arz etmektedir.


Üyelerimizin bilgisine önemle sunulur.

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page