top of page

AND HEYETİ PENDİK GÜMRÜK MÜDÜRÜ ALİ TOPÇU' YU MAKAMINDA ZİYARET ETTİAND Heyeti, 29-12-2022 tarihinde Pendik Gümrük Müdürü Sayın Ali TOPÇU' yu makamında ziyaret etmiştir.


Gerçekleştirilen ziyarette Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 128 kapsamı içerisinde kalan Sal Kasa ve Low-bed araçlardan Gümrük yetkililerince istenen Özel Yük Taşıma İzin Belgeleri ve gerekli İzin Belgesi olsa dahi ilgili yükün aksamlarının aynı araca yüklenebilmesi hakkında istişarelerde bulunulmuştur.


Karayolları Trafik Yönetmeliği; standart araç ölçüleri uzunluk 16.50 mt. genişlik 2,55 mt. yükseklik 4.00 mt. ve total ağırlık 40 ton olarak belirlemiş ve bu ölçülerin herhangi birinin aşılması halinde Karayolları Genel Müdürlüğünden Özel Yük Taşıma İzin Belgesi Alınması şartı getirmiştir.


Bu kapsamda;


* Karayolları Genel Müdürlüğü ve/veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Yük Taşıma İzin belgelerinin sadece KTY Madde 128 ‘ de belirtilen ölçüler aşıldığı takdirde istenilmesi gerektiği,


* KTY Madde 128' de belirtilen ölçülerin herhangi birinin aşılmadığı takdirde Sal Kasa ve/veya Lowbed araçlardan Özel Yük Taşıma İzin Belgesi talep edilmeden aracın gümrük işlemlerinin yapılıp ilgili gümrük müdürlüğüne sevk edilmesi gerektiği,


* Özel Yük Taşıma İzin Belgesi alınan araçlarda gabari ve ağır yükler haricinde standart ölçülerde bulunan kasa içi aynı yükün aksamlarının yüklenilmesinde sakınca bulunmadığı,


* Sal Kasa ve Lowbed araçlarda KTY. Madde 128' de belirtilen ölçülerin aşılmadığı ve Özel Yük Taşıma İzin Belgesi alınmasına gerek olmayan yükleme tiplerinde aynı yükün birden fazla aksamlarının yüklenmesinde sakınca bulunmadığı konularında mutabık kalınmıştır.


Söz konusu ziyaret kapsamında misafirperverlik ve desteklerinden dolayı Sayın Ali TOPÇU' ya Sektörümüz adına teşekkürlerimizi arz ederiz.


Gerçekleştirilen ziyarete, Yönetim Kurulu Başkanı Yasin BAYRAKTAR, üyelerimizden Neşide ÜSTÜN (TurTransit) katılım göstermiştir.

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page