top of page

LOJİSTİK SEKTÖRÜ ORTAK AKIL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
15 Aralık Çarşamba günü TİM binasında Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri sektörüne yönelik Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi.


Toplantıya, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Sn. Dr. Emre Orhan Öztelli, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet Sektör Konsey Başkanı Sn. Ahmet AKBALIK, HİB Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri Komite Başkanı Sn. Şahap Çak, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Çetin NUHOĞLU, Ağır Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yasin BAYRAKTAR, HİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Sn. Salih Zeki ÇAKIR, Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Sn. Yusuf KARAKAŞ, Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Sn. Fatih ÖZER ve sektör temsilcilerinin katılım gösterdi.


TİM Hizmet Sektör Konsey Başkanı Sn. Ahmet AKBALIK açılış konuşmasında, HİB bünyesindeki eğitim hizmetleri, eğlence ve kültür hizmetleri, müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, liman işletmeciliği ve yer hizmetleri, yazılım ve bilişim hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, diğer iş hizmetleri sektörlerinin detaylı bir şekilde analizlerini yaptırdıklarını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Yaklaşık 1 yıldır çok detaylı bir araştırma üzerinde çalışıyoruz. Bu araştırma sayesinde tüm sektörlerimizin mevcut pozisyonlarını, rakiplerimizin stratejilerini, hedef pazarlarımızı ve nasıl konumlandırma yapmamız gerektiği gibi sonuçlara ulaşacağız. Bu sayede sektörlerimizin ihtiyaçlarını daha iyi tespit edip ortak bir amaç doğrultusunda yol haritası çizeceğiz.” dedi


Lojistik sektörünün Türkiye’nin artan mal ihracatına kaldıraç etkisi yapacağının altının çizen Başkan Akbalık, “Artık bir ürünü sadece üretmeniz ve satmanız yeterli değil, bu süreci iyi bir lojistikle de entegre ettiğiniz zaman bir değer oluşturuyorsunuz, rekabetçilik gücünüzü artırıyorsunuz. Hedefimiz bizim için stratejik bir öneme sahip olan lojistik sektörünün önündeki engelleri kaldırarak sektörün güçlenmesini sağlamak ve bu sayede hem hizmet ihracatını artırmak hem de mal ihracatına pozitif katkı sağlamak” dedi.


Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri sektörünün turizmden sonra en fazla döviz kazandırıcı hizmet olduğunu, üstelik Türk ihraç ürünlerini de alıcılara ulaştıran sektör olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek “Artan ticaret hacmi doğrultusunda büyüyen sektörün karşılaştığı problemleri çözmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Gümrük kapılarının kapasite artışı sektörün artış hızının gerisinde kaldı. Bu dar boğazların sektöre yaşattığı sıkıntıların farkındayız” dedi. Lojistik sektörünün değişen konjonktür doğrultusunda farklı ülkelerde anlık problemlerle karşı karşıya kalmasının yarattığı problemleri ortadan kaldırmak için yoğun mesai harcadıklarını belirten Öztelli, ayrıca AB Yeşil Mutabakatının getirebileceği ek maliyetleri de belirtti. Ticaret Bakanlığı’nın sektöre yönelik destekleyici çalışmalarını da anlatan Genel Müdür Emre Öztelli, “Sektör daha önce birçok ihracat desteğinden faydalanamıyordu. Bu sorunu ortadan kaldırıyor, sektörün ihtiyaçlarına yönelik özel teşvik mekanizmaları üzerinde de çalışıyoruz. Ayrıca daha önce kurulan lojistik merkezlerinin yapısını da güncelleyerek sadece bir bina değil lojistik sürecinin tamamını destekleyecek bir modele dönüştüreceğiz” dedi.


HİB Genel Sekreteri Fatih Özer, 2018 yılında kurulan HİB’in kısa sürede 2 binden fazla üyeye ulaştığını belirterek “Bakanlık bünyesinde sadece hizmet sektörü için oluşturulan Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ve bu yapının destekleri hedeflerimize daha hızlı ulaşmamızı sağlayacak. Bizler de yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda, sektörlerin beklentileri, ihtiyaçları ve yaşadığı sorunları sizlerle yapacağımız görüşmeler ile belirleyecek ve her bir sektörümüzün ihracatını, ihracatçı sayısını ve yarattıkları katma değeri artırmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page