top of page

KAZAKİSTAN’DA GEÇİŞ BELGE KONTROLLERİ HAKKINDA


Kazakistan Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgiye göre son dönemde Kazakistan'a yük taşıyan araç sürücülerimizden Kazakistan Nakliye Kontrol Birimlerince ilgili geçiş belgelerine işlem tesis edilmemesinden dolayı sıklıkla ceza tatbik edildiğine ilişkin bilgiler alındığı aktarılmaktadır.


Konuya ilişkin olarak Müşavirliğimizce ilgili Kazak makamları ile temasa geçilmiş olup, Kazakistan'da aşağıda değinilen mevzuata ilişkin işlem tesis edildiği belirtilmektedir.


"Kazakistan geçiş belgeleri mevzuatı doğrultusunda,

"Kazakistan Cumhuriyeti topraklarına girerken ya da Kazakistan Cumhuriyeti topraklarından çıkarken, geçiş belgelerinin devlet sınır kontrol noktalarına en yakın taşıma kontrol idarelerine ilgili bölümlerinin incelenmesi için ve ilgili mevzuat gerekliliklerine uygunluğunu denetlenmesi için sunulması gerekmektedir. "


İlgili kanuna ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.


Ayrıca yabancı tır şoförlerinin kurallara uygun olarak işlem yaptırılmayan geçiş belgeleri için K.C. İdari Suçlar Kanunu'nun 573. maddesinin 5. bendinde öngörüldüğü üzere 20 MRP (aylık hesaplama birimi) değerinde para cezası verildiği ifade edilmektedir.


2022 yılı için:

1ABD Doları – 473 Kazak Tengesi

1MRP - 3063 Kazak Tengesi


Kazakistan'da varış gümrüğüne gelmeden geçiş belgesinin denetlemeye sunulabileceği Kazakistan Ulaştırma (Transport) Birimlerinin adreslerine aşağıda kayıtlı link vasıtasıyla ulaşmak mümkündür:
Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page