AB ÜLKELERİNDEKİ SEYAHAT KISITLAMALARI NEDENİYLE YURTDIŞINDA VİZESİ DOLAN SÜRÜCÜLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ


30 Mart 2020 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir Tebliğ kapsamında, AB ülkelerinde uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle süresi biten vizelerin uzatılması için yetkilendirilen Ulusal Makamlar Listesi yayınlanmıştır:

  • Vize Sürelerinin Uzatılması İçin Yetkilendirilen Ulusal Makamlar Listesi (EK 2 )

  • Ulusal Makamlar Listesi (Türkçe açıklamalı) ( EK 1)

Vize geçerlilik ve kalış sürelerinin dolması nedeniyle halen sürücüsü yurtdışında olup sorun yaşayan firmalarımızın, sürücülerinin vizelerinin uzatılması için bulundukları AB ülkelerindeki bu mercilere başvurmaları gerektirmektedir.


Vize uzatma başvurularında, AB’nin yayınladığı Tebliğ metni de referans gösterilebilir :

“AB’ye hayati zorunluluk arz etmeyen seyahatlerine geçici kısıtlanmaların uygulanmasına, AB vatandaşlarının ülkelerine dönmelerine yönelik transit düzenlemelerinin kolaylaştırılmasına ve vize politikasına etkilerine ilişkin Komisyon Tebliği”:

  • İlgili Tebliğin “AB’deki seyahat kısıtlamaları nedeniyle yurtdışında vize ve kalış süresi biten Türk sürücüleri” için getirilen kolaylıkları içeren bölümünün Türkçe tercümesi için LÜTFEN TIKLAYINIZ.

  • İlgili Tebliğin İngilizce tam metnine ulaşmak için LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Vize sürelerini uzatmak üzere yukarıda belirtilen mercilere başvuracak olan firmalarımızın ve sürücülerinin, bu süreçte sorun yaşamaları halinde Derneğimize bilgi vermelerini rica ederiz.


ÖNEMLİ NOT: Yukarıda belirtilen kolaylıklar, sadece “en az 1 adet geçerli vizeye sahip sürücüler için geçerlidir”. Mevcutta vizesi olmayan sürücülerin yurtdışına çıkması halinde yasal yaptırım ve cezaya tabi olacağı hususunu hatırlatmak isteriz.

Üyelerimizin bilgilerine önemle sunulur.

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square