top of page

AVRUPA’DA YAYGINLAŞAN SAHTE POLİS VAKALARINA DİKKAT !


Fransa ve Almanya’da son günlerde polis kıyafeti giyen hırsızlık çeteleri tarafından gerçekleştirilen yük hırsızlığı olaylarında artış olduğu öğrenilmiştir.


Fransa Lyon’da park alanları yakınlarında gece saatlerinde bir grup polis kıyafetli çete üyesi tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, üzerinde sinyali ve uyarı ışığı olan ve polis aracına benzeyen bir otomobille hırsızlık yapıldığı rapor edilmiştir.


Almanya’daki benzer vakalarda ise sürücülerden yüksek miktarlarda para çalıp kaçan çeteler olduğu bildirilirken, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan bir olayda 2 Polonyalı sürücünün sabah 03:30 sularında Köln’deki A4 otobanında denetim için durdurulduğu, kendilerine polis süsü veren soyguncuların siyah bir otomobil ile gelerek, plakası AB ile başlayan otomobilin sürücüsünün, tır sürücülerine sahte bir polis rozeti gösterdikleri ve el işaretiyle yol kenarına çağırdıkları, önce sürücülerin belgelerini kontrol edip ardından sürücüleri ve araçları aradıkları, araçta bulunan 2.000 Euro nakit parayı alıp kaçtıkları aktarılmıştır.


Rapor edilen vakalarda hırsızların yüzlerinde maske olduğu, sahte polis rozeti taktıkları, park halindeki araçlara saldırarak uyuyan sürücüleri uyandırdıkları ve aracı açmalarını veya otomobillerini takip etmelerini istedikleri bildiriliyor. Hırsızlar araçlardaki mühürleri kırabilmekte ve yükleri çalmak için araç tentesini kesebilmekte; ayrıca biber gazı da kullanabilmektedir.


Fransa ve Almanya’daki yetkililerin yoğun çabalarına rağmen çetelerin faaliyetleri engellenememektedir.


Fransa ve Almanya’daki yetkililer gerçek polislerin yüz maskesi kullanmadıklarını, denetim yapmadan önce resmi evrak sunduklarını ve agresif davranışta bulunmadıklarını bildirmektedir.

Tır sürücülerinin araçlarını hiçbir şekilde açmamaları ve benzer olaylarla karşılaştıklarında hemen polisi aramaları, araçları durduran yetkililerden ad, soyad, görevli olduğu birim bilgisi istemeleri ve kimlik ibraz etmelerini talep etmeleri gerektiği şeklinde uyarılar yapılmaktadır.

Almanya’da benzer vakalarla karşılaşılması halinde başvurulabilecek iletişim bilgileri +49 221/2290 e-posta : poststelle.koeln@polizei.nrw.de


Üyelerimizin bilgilerine önemle sunulur.

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page