İhracatçıya Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine Yönelik Kararda Değişiklik

October 26, 2018

 

 

İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, 24/10/2018 tarihli ve 30575 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
Konuya ilişkin 23/03/2017 tarihli yayımlanan kararda, son üç takvim yılı itibarıyla ilgili her takvim yılında ihracat yapmak şartıyla, 2017/9962 sayılı Karar’ın 5 inci maddesinde belirtilen tutarda ihracat yapan firmaların yetkilileri hususi damgalı pasaport alabilmekteydi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 214 sayılı “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kapsamında, son üç takvim yılının her birinde ihracat yapma şartı kaldırılmış bulunmaktadır.  
 
Yapılan değişiklikle ilgili olarak Ticaret Bakanlığı’ nın yaptığı açıklamada, bugüne kadar 6.904 firmanın 8.444 yetkilisine hususi damgalı pasaport verildiği belirtilerek, İhracatçılara sağlanan hususi damgalı pasaport imkanı ile ihracatçıların işlemlerini kolaylaştırarak önlerini açmayı, ihracatçıların dünyanın her noktasında daha aktif ve daha görünür olmasını sağlamayı hedefledikleri aktarılmıştır.

 

Üyelerimizin bilgilerine önemle duyurulur.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square