''Suudi Arabistan TIR Sözleşmesine Uymayan Araçların Transit Geçiş Yasağı''

September 27, 2018

Ticaret Bakanlığımızdan alınan bilgilendirmede, Suudi Arabistan Gümrük İdaresi’nden alınan yazıda, ülkemizin de imzacı taraf olduğu TIR Sözleşmesi’nin 12. ve 13. Maddelerine atıf yapılarak, ülkemizden Suudi Arabistan’a eşya taşıyan önemli miktarda aracın sözleşmede belirlenen yükümlülüklere uygun şekilde mühürlenmediği ve transit taşımacılık için gereken minimum yeterlilikleri taşımadığı belirtilerek 30 Eylül 2018 tarihinden itibaren TIR Sözleşmesi 12. Ve 13. Maddelerinde yer alan gereklilikleri karşılayamayan araçların transit geçişine izin
verilmeyeceği bildirilmektedir.
 
Suudi Arabistan’ın orijinal yazısı incelendiğinde TIR’ların güvenli şekilde korunmuş ve kapatılmış, yarı-römork kapaklarının mühürlenmeye uygun ve böylece aracın transit seyahati boyunca takibinin ve güvenliğinin sağlanabileceği, uygun şartlara haiz olmayan araçların ise Suudi Arabistan üzerinden transit geçişine izin verilmeyeceği görülmektedir.
 
Bu kapsamda, Suudi Arabistan’a çalışan üyelerimizin operasyonlarını ve araçlarını Suudi Arabistan Makamlarının bu duyurusu doğrultusunda planlaması önemle rica olunur. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square